ÄITI = ELÄMÄ

Oletko koskaan ajatellut, miten suhteesi omaan äitiisi vaikuttaa sinun elämässäsi tällä hetkellä? Olen saanut omassa työssäni olla todistamassa sitä, miten voimakas oma äitisuhde voi olla, ja miten paljon se voi rajoittaa omaa elämää, silloin kun äitisuhde on jollakin tavalla epäterve tai vääristynyt. Oma äiti voi tiedostamattaan, omien traumojen vaikutuksesta siirtää lapselle sellaista taakkaa, mikä hänen itsensä kuuluisi purkaa. Mutta silloin kun äiti ei tiedosta sitä, saattaa hän ottaa oman tyttärensä tai poikansa omaksi ”oikeaksi kädekseen” ja näin kontrolloida ja hallita lapsensa elämää. Lapsi ei pääse terveellä tavalla erillistymään äidistään, ja menettää omaa elämänenergiaansa epäterveeseen äitisuhteeseen kantamalla taakkoja, mitkä eivät hänelle kuulu.

Niin kauan, kuin tytär tai poika kantaa taakkaa äitinsä jaksamisesta ei hän pääse vapaasti elämään omaa elämäänsä. Hänellä on kuvaannollisesti napanuora ädissään kiinni. Äiti on saattanut uhkailla esimerkiksi omalla kuolemallaan tai jollakin muulla tavoin tarvitsemalla lastaan voi saada lapsen kiinnittymään epäterveesti äitiinsä. Näin lapsi ei erillisty omaksi itsekseen vaan ikäänkuin kannattelee äitiään vielä aikuisenakin siitä huolimatta että on ehkä perustanut oman perheen josta hänen tarvitsee huolehtia ja ottaa vastuunsa. Hän kenties syyllistyy, jos ei miellytä äitiään ja näin vastuu äidistä on siirtynyt lapsen harteille, vaikkei se hänelle kuulu. Kun tyttären tai pojan suhde äitiin perustuu tällaiseen tiedostamattomaan vallanpitämiseen mikä kielii myös läheisriippuudesta, vie se lapselta valtavasti elämänenergiaa ja voi vaikuttaa negatiivisella tavalla myös kiintymyssuhteisiin lapsen omien lasten kanssa.

Jotta suhde omaan äitiin voi eheytyä, tarvitaan tervettä vihaa. Miksi? Siksi, että voi terveellä tavalla erillistyä omasta äidistään, ja olla totta. Siksi, että oma identeetti saa kehittyä terveellä tavalla. Lapsen tehtävä EI KOSKAAN ole kannatella äitiään vaan päinvastoin. Kun äiti-lapsi-suhde on terve, on lapsella tilaa ilmaista omia tunteitaan, ja olla lapsen asemassa, ja aikuisenakin olla tasa-arvoisena kohtaamassa vanhempaansa saamalla ilmaista itseään vapaasti tarvitsematta jatkuvasti alitajuisesti miellyttää äitiään. Kun äiti ottaa itse vastuun omasta hyvinvoinnistaan, poistuu lapselta huoli ja taakka mikä ei hänelle kuulu ja hän vapautuu elämään omaa elämäänsä ilman syyllisyyttä ja hätää äidin jaksamisesta.

Terve viha on rajojen asettamista. Se on sitä, että uskaltaa kertoa miltä tuntuu, uskaltaa sanoa äidille EI, ja näin itsenäistyä. Se saattaa tapahtua vasta aikuisena, kun tulet tietoiseksi äitisuhteesi epäterveestä dynamiikasta, mutta on silti tarpeellista, jotta äitisuhteesi tervehtyy ja vapaudut elämään omaa elämää. Myöhemmin aikuisiällä, kun vanhempasi on jo kenties vanhus ja tarvitsee apua, pystyt auttamaan vanhempaasi terveestä rakkaudesta eikä syyllisyydestä käsin. Silloin kanssakäyminen on rehellisempää ja vapaampaa ja kohtaamisessa on aito rakkaus läsnä, millä ei ole hintalappua perässä.

Taideterapiassa ja TVT-hoidossa äitiduhdetta on mahdollista turvallisesti käsitellä ohjauksen avulla. Taideterapia yhdessä avaavan kehonhoidon kanssa myös helpottavat ja nopeuttavat prosessia, kun päästään yhteyteen juurisyihin. Järki on helposti selittämässä pois tunnetasolla olevia asioita, mutta tunteita ei voi pitemmän päälle järjellä ohittaa. Kehon pieni kipu kertoo sen, että jokin tunne tai jokin asia mihin liittyy tunteet, esimerkiksi äitisuhteeseen liittyen on käsiteltävä ja tuotava tietoisuuteen, jotta keho voi vapautua niistä.

Oman äitisuhteen työstäminen voi pelottaa, ja voi tuntua siltä että on helpompi, kun vain myötäilee ja menee samaa rataa kuin ennenkin, vaikka oma olo sanoisi muuta. Onhan kyseessä kuitenkin yksi elämän tärkeimmistä suhteista. Siksi on usein helpompaa ja turvallisempaa työstää sitä terapeutin kanssa, johon voit luottaa ja joka tuo sinulle näkökulmia, joiden avulla pystyt paremmin ja selkeämmin oivaltamaan äitisuhteessasi olevia asioita. Monen asiakkaan kohdalla olen saanut olla todistamassa sitä, kuinka elämänenergia lisääntyy huomattavasti, kun jokin henkinen kuormittava tekijä äitisuhteessa on saatu käsiteltyä ja purettua keholta pois. Keho on tunteiden asuinpaikka, ja niiden tehtävä on virrata kehossa ja keholta ulos. Siten kehokin pysyy terveempänä, kun sinne ei kerry tunnetaakkaa, mikä tukkii kehon energiaratoja. Myöskin äitisuhteet ovat lopulta parantuneet ja muuttuneet rehellisemmäksi ja aidommaksi sen myötä, että hän, joka työsti omaa äitisuhdettaan uskaltaa nyt olla totta ja asiat jotka kuuluvat hänen äidilleen eivät enää paina hänen harteillaan vääränä syyllisyytenä ja perimän taakkana.

Jos edellä kirjoittamani asiat koskettavat sinua, niin muista että koskaan ei ole liian myöhäistä parantaa omaa äitisuhdettasi. Ei, vaikka äitisi olisi jo kuollut. Äitisuhteen prosessointi tapahtuu tunnetasolla, ja ne asiat ovat kehon soluissa tunnemuistissa. Sieltä ne voidaan keho- ja taideterapian avulla nostaa tietoisuuteen ja saadaan purettua pois. Sen avulla vapaudut elämään omaa elämääsi ja saat energiaa tehdä asioita, jotka ovat sinulle merkityksellisiä, kun se taakka mitä kannoit on sinusta pois. Se taakka mikä ei ollut sinun tehtäväsi kantaa, mutta olit ottanut sen harteillesi kannettavaksi. Voin sataprosenttisesti sen sanoa, että äitisuhteen työstäminen kannattaa. Se keveys, mikä sen jälkeen sinussa tuntuu on itse koettava, jotta sen täysin ymmärtää ja tuntea.

Täältä löydät tietoa taideterapiasta ja kehonhoidoista ja muista palveluista, joiden avulla voit voida kokonaisvaltaisesti paremmin: https://askellus.fi/palvelut/

Olet arvokas, ja ansaitset elää omaa elämääsi vapaasti. ♥

Rakkaudella, Karoliina

Jätä kommentti